Nauka zdalna - porady nie tylko dla uczniów!

WSKAZÓWKI DLA UCZNIÓW

 

Drodzy Uczniowie!

Zajęcia w szkołach zostały przeniesione do Internetu Jest to duże wyzwanie zarówno dla rodziców, nauczycieli ale przede wszystkim dla Was. Jest to też test odpowiedzialności dlatego pracując pamiętajcie o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci:

· korzystajcie ze stron odpowiednich do swojego wieku

· pamiętajcie, że Internet to skarbnica wiedzy, ale nie wszystkie informacje w nim zamieszczane są prawdziwe

· nie podawajcie swoich danych osobowych, numeru telefonu, adresu zamieszkania, haseł, nie udostępniajcie swoich zdjęć oraz zdjęć innych osób;

· pamiętajcie, iż osoby w Internecie nie zawsze mogą być tymi, za które się podają;

· nie klikajcie w nieznane linki i załączniki z e-maili;

· nie otwierajcie e-maili z nieznanych źródeł, itp.;

· sprawdzajcie, czy strona, na którą się logujecie jest na pewno bezpieczna, jeśli nie jesteście pewni, pytajcie rodziców;

· uważnie pobierajcie pliki z sieci

· nie ufajcie osobom poznanym w sieci, o propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.

· szanujcie innych w sieci –swoje zdanie wyrażajcie, nie obrażając nikogo. Nie reagujcie agresją na agresję.

Jeśli cokolwiek Was niepokoi albo jest dla Was niezrozumiałe poinformujcie o tym rodziców lub nauczyciela. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.

Zaplanujcie czas tak, aby po skończonej nauce mieć czas na odpoczynek od monitora oraz przestrzeń na rozrywkę i rozwijanie własnych zainteresowań. Wspólnie z rodzicami zastanówcie się w jaki sposób możecie spędzić ten czas.

Pamiętajcie również o zasadach podczas nauki zdalnej. Zasady te ułatwią Wam naukę zdalną oraz sprawią, że będzie przyjemniejsza.

 

WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW

 

Drodzy Rodzice! W związku z przejściem szkoły na nauczanie zdalne zachęcamy do zapoznania się z wskazówkami, które ułatwią i uprzyjemnią naukę.

1. Zaplanujcie z dzieckiem czas nauki, aktywności ruchowej oraz czas i formę odpoczynku.

2. Zadbajcie o stały rytm dnia.

3. Przygotujcie z dzieckiem miejsce nauki oraz niezbędne pomoce. Pamiętajcie o odpowiednim oświetleniu oraz zminimalizowaniu przedmiotów otaczających miejsce nauki. Czym mniejsza ilość bodźców tym lepsza koncentracja uwagi na nauce.

4. Przed zajęciami oraz w trakcie przerw przewietrzcie pokój.

5. Zapewnijcie dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz spokojna atmosferę, tak by swobodnie mogło brać udział w lekcjach.

6. Zróbcie grafik, w którym dziecko będzie mogło zapisywać zadania domowe oraz nadchodzące kartkówki i sprawdziany. Odznaczanie zrealizowanych zadań zadziała motywująco ponieważ odzwierciedli wykonaną pracę.

7. Pamiętajcie jak ważna jest aktywność ruchowa dla prawidłowego funkcjonowania.

8. Porozmawiajcie z dziećmi na temat bezpiecznego korzystania z Internetu.

9. Pilnujcie aby czas pomiędzy lekcjami był przerwą i odpoczynkiem od monitora. Aby zminimalizować skutki zbyt długiego spędzania czasu przed monitorem lekcje zostały skrócone do 30 min. Dbajmy o to aby dobrze wykorzystać dłuższe przerwy pomiędzy nimi na odpoczynek i regenerację.

 

Jak zachęcić dziecko do nauki?

1. Traktuj naukę dziecka jako rzecz ważną.

Nie przerywaj mu, nie wołaj do telefonu, wyłącz wszelkie źródła dźwięku. Niech dziecko widzi, że traktujesz to bardzo poważnie.

2. Zarządź, że wszystkie dzieci uczą się w tym samym czasie.

3. Pokaż, jak bardzo cenisz rozwijanie zainteresowań i pasji.

Samodzielnie napisany referat, zrobienie makiety, projektu itp. – takie działania przyniosą dziecku więcej korzyści i satysfakcji.

4. W dni wolne staraj się rozszerzać wiedzę dziecka.

Wykorzystaj do tego zabawę, gry edukacyjne, spacery itp.

5. Naucz dziecko traktować naukę jak wyzwanie.

Pokazuj mu, jak wartościowe jest robienie czegoś, czego jeszcze nigdy się nie robiło, a co wydaje się trudne. Wspólnie upieczcie ciasto, zróbcie deser, czy wykonajcie karmnik dla ptaków.

6. Chwal dziecko za prawdziwy wysiłek i wytrwałość.

7. Czasem mów dziecku również o swoich błędach.

I o tym, jak bardzo pomogły ci się nauczyć czegoś nowego. Wspominaj je z przyjemnością i mów, że były szansą do pokazania twojej wytrwałości.

8. Podkreślaj sukcesy, zamiast braków.

Jeśli dziecku trudniej nauczyć się jakiegoś tematu, zachęć je, by na lodówce pojawiła się kartka; ,,To już umiem”. Codziennie przed snem zapiszcie na niej to, czego dziś dziecko się dobrze nauczyło albo co wykonało. Zwróć uwagę dziecka, jak szybko kartka się zapełniała, o ile stał się mądrzejszy przez te kilka dni.

 

Źródło: 

 Ewa Nowak – pedagog, terapeutka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, prowadząca warsztaty dla rodziców w ramach Akademii Zwierciadła 

https://blue-kangaroo.pl/jak-sie-uczyc-zasady-skutecznej-nauki/ 

Pracownia Edukacyjna Empatia https://www.facebook.com/pracowniaempatia 

https://sieciaki.pl/warto-wiedziec/zasady-bezpieczenstwa 

Zachęcamy również do zapoznania się z poradnikiem przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zawierającym szczegółowe informacje dla uczniów i rodziców. https://dokumenty.men.gov.pl/Ksztalcenie_na_odleglosc_%E2%80%93_poradnik...