Duchowość Szkoły

 

Arek ponownie najlepszy!

Apostołowie z wielką mocą świadczyli o zmartwychwstaniu Pana Jezusa, a wielka łaska spoczywała na wszystkich (Dz 4,33).

W tym roku w biblijne teksy Dziejów Apostolskich zagłębiali się uczniowie naszej szkoły: Ewa Jankiewicz oraz Arek Jasiak z klasy V. Aby dojść do finału musieli przejść przez dwa etapy: szkolny oraz rejonowy.

W finale XXVI Diecezjalnego Konkursu wiedzy Biblijnej dla uczniów szkół podstawowych bezkonkurencyjny był - podobnie jak w zeszłym roku - Arek! Gratulujemy!

 

 

Rekolekcje z ks. Dziewieckim

W ostatnim dniu maja społeczność Zespołu Szkół Katolickich miała okazję uczestniczenia w rekolekcjach szkolnych prowadzonych przez ks.  Marka Dziewieckiego, dr psychologii,  autora kilkunastu książek z dziedziny psychologii wychowawczej, przygotowania do życia w rodzinie, profilaktyki i terapii uzależnień.

 

Zielone Świątki w szkole

Z okazji Uroczystości Zesłania Ducha Świętego zrobiło się w naszej szkole bardzo zielono. Uczniowie przynieśli do klas piękne bukiety bzów, konwalii, tulipanów i zielonych gałązek. Przypomnieliśmy sobie i innym, ze to rzeczywiście Zielone Świątki. Niech Duch Święty przynosi nam nowe życie, radość, pokój i całe bogactwo ...

  

Uroczystość I Komunii Świętej

Niedziela 9 maja 2021 r. była wyjątkowym dniem dla uczniów klas 3. Dzieci przystąpiły do swojej I komunii św. Ks. Adrian przypomniał wszystkim, że nasze życie jest jak wędrówka na szczyt i tak jak potrzebujemy codziennego pokarmu, by zdrowo się rozwijać i żyć, tak również potrzebujemy duchowego pokarmu, czyli Eucharystii, w drodze do nieba. 

Życzymy wszystkim dzieciom wzrastania w przyjaźni z Panem Jezusem i jak najczęstszego karmienia się Chlebem z nieba.  

 

 

W niedzielę - 18 kwietnia 2021r. - rozpoczął się XIII Tydzień Biblijny,

 

którego motywem przewodnim są słowa: Zgromadzeni na świętej Wieczerzy.
To także temat całego roku duszpasterskiego, w którym rozważamy tajemnicę Ofiary Chrystusa, złożonej w Wieczerniku i na krzyżu.

Wraz z całym Kościołem w Polsce na początku tego Tygodnia przeżywamy V Narodowe Czytanie Pisma Świętego.
Chcemy rozważać przede wszystkim ofiarną miłość Chrystusa i naszą odpowiedź na nią:

- czy jest ona bliska działaniom zdrajcy Judasza;

- czy znużeniu śpiącego Piotra i innych apostołów;

-  czy raczej naśladujemy Ucznia umiłowanego, wierne niewiasty i Maryję - Matkę Pana, którzy doszli z Jezusem aż do Jego krzyża i w nim uczestniczyli z wiarą i miłością?  

Gorąco zachęcamy do częstego sięgania po Pismo św., czytania i rozważania Słowa Bożego w swoich rodzinach.

 

 

Rok 2021 to rok Świętego Józefa 

 

„Ukochany ojciec, ojciec czułości, w posłuszeństwie i w gościnności; ojciec twórczej odwagi, robotnik, zawsze w cieniu” - tymi słowami Papież opisuje w czuły i poruszający sposób św. Józefa. Czyni to w Liście apostolskim „Patris corde – Z ojcowskim sercem", opublikowanym dzisiaj z okazji 150. rocznicy ogłoszenia Oblubieńca Maryi patronem Kościoła katolickiego. To właśnie błogosławiony Pius IX, dekretem Quemadmodum Deus, podpisanym 8 grudnia 1870 r., obdarzył tym tytułem świętego Józefa. Dla uczczenia tej rocznicy Papież ogłosił od dziś do 8 grudnia 2021 roku specjalny „Rok" poświęcony Opiekunowi Jezusa. 

Szerzej: 

https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2020-12/papiez-oglasza-rok-poswiecony-swietemu-jozefowi.html 

http://prymaspolski.pl/rok-sw-jozefa/ 

 

Droga Krzyżowa ze św. Józefem 

Pamiętając o Świętym Józefie uczniowie klasy V podczas lekcji religii mieli okazję przygotować Drogę Krzyżową. Św. Józef – opiekun Jezusa – żył owocami, jakie daje nam Duch Święty. Te dary są dostępne dla każdego. Wystarczy tylko po nie sięgnąć… 

   

 

Wielki Post 2021

W tym roku chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami, problemami oraz rozterkami. Każdego dnia będziemy rozważać słowa pochodzące z Pisma Świętego. W ten sposób chcemy razem przeżyć Wielki Post i przygotować się na spotkanie ze Zmartwychwstałym. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 

Zapraszamy wszystkich uczniów klas 0-3 SP do uczestnictwa w codziennych rekolekcjach wielkopostnych "W drogę za Jezusem, krok po kroku, z Maryją u boku". 
 

W tym roku podczas zdalnych zajęć z religii uczniowie klas IV i V przygotowywali Drogę Krzyżową. Wspólnie zastanawialiśmy się nad emocjami oraz uczuciami jakie towarzyszyły Panu Jezusowi w Jego Ostatniej Drodze. W rezultacie powstały wyjątkowe i osobiste prace, które każdy z nas może wykorzystywać podczas modlitwy indywidualnej lub rodzinnej.

Środa 17 lutego 2021

Jezus mówi: „Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie” (Mt 6,1)

 

Czy rzeczywiście robiąc coś dobrego liczę na nagrodę i oczekuję pochwał od ludzi? Jaki jest cel mojego działania? Jezus mówi wyraźnie, że nie można mieć jednego i drugiego. Muszę wybrać! Na początku Wielkiego Postu stawiam sobie zatem pytanie o motywację moich myśli i działań.

   A. Gaidzik-Galon

 

Czwartek 18 lutego 2021

“Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech mnie naśladuje” (Łk 9,23)

Ten krzyż to moje i Twoje życie. Czy dobrze mi tu, gdzie jestem? Czy może wciąż powtarzam “Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma”? Jezu, chcę iść za Tobą nie poddając się. Chcę kochać swój krzyż i drogę, po której codziennie idę. Naucz mnie kochać swoje życie i wszystko, czego doświadczam, także trud i cierpienie.

                                                                                                                   B. Żerdzińska

 

Piątek 19 lutego 2021

"Ukochałem cię odwieczną miłością, dlatego też podtrzymywałem dla ciebie łaskawość" Jr 31, 3

Nie ma nic, co musisz zrobić, aby zyskać miłość i przyjaźń Boga. Jego miłość jest niezawodna, ponieważ On nigdy cię nie zawiedzie. Kocha cię po prostu takiego, jakim jesteś. Nigdy cię nie opuści. 

Kamińska

Poniedziałek 22 lutego 2021r

Kto czci Ojca zyskuje odpuszczenie grzechów, a kto czci Matkę jakby skarby gromadził (Syr 3,3-4)

Należy pamiętać, aby czcić swoich rodziców, bo zawdzięczamy Im życie. Rodzicom należy się wdzięczność. Jest to bardzo życiowy i piękny cytat.
Marcin, kl. V

 

Wtorek 23 lutego 2021r.

„Bądź dla mnie skałą schronienia i zamkiem warownym, aby mnie ocalić” (Ps 71,3)

 

Panie Boże, broń mnie jak będę mieć kłopoty. Pomagaj mi w różnych rzeczach np. w nauce i podejmowaniu decyzji.

Maks, kl. V

 

Środa 24 lutego 2021r.

„Nie mówię Ci, że masz przebaczać, aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy” (Mt 18,21-22)

 

W starożytności liczba siedem oznaczała nieskończoność. Jezus powiedział że mam przebaczać ,,nieskończoność nieskończoności razy".

Piotr, kl. V

 

Czwartek 25 lutego 2021r.

„Uniżcie się przed Panem, a wywyższy was” (Jk 4,10)

Uniżanie się jest potrzebne. Jak będziesz się uniżał to Bóg o tobie nie zapomni. Uniżaj się, lecz rób to ostrożnie.

Ula, kl. V

 

Piątek 26 lutego 2021r.

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1,15)

W tym cytacie chodzi o to, że Pan Bóg zachęca nas abyśmy się nawrócili. Należy czytać i wierzyć w Ewangelię, ponieważ przez Ewangelię przemawia sam Pan Bóg.

Milena, kl. V

Poniedziałek 1 marca 2021r.

 

,,Dziękuję zawsze za wszystko Boga Ojca'' (EF 5,20).

 

Modle się i dziękuję panu Bogu za jego obecność, za to że jest w moim życiu, za dobro którym mnie otacza. Każdy z nas ma za co dziękować Bogu. Należy być wdzięcznym niezależnie od tego jak się czujemy.

Paweł, kl. V

 

Wtorek 2 marca 2021r.

 

Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani” (Mt 6,5-7).

 

Aby Bóg był zadowolony z naszych modlitw nie mogą być one na pokaz, powinny być osobiste i szczere. Bogu nie zależy żebyśmy powtarzali wyuczone słowa, powinniśmy modlić się własnymi słowami.

Wiktor, kl. VII

 

Środa 3 marca 2021r.

 

"Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; /najemnik ucieka/ dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz. Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je /potem/ znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca" (J 10,11-18)

 

Dobry pasterz jest porównany do Jezusa. Zna swoje owce i ofiaruje im swój cały czas. Nawet dla jednej owcy jest gotów zostawić pozostałe i ruszyć w świat za nią. Nie zawodzi oraz nie jest ograniczony żadnymi barierami (zagrodą). Pragnie ich jedności.

Uczeń, kl. VII

 

Czwartek 4 marca 2021r.

 

Alleluja.

Chwal duszo moja Pana, chcę chwalić Pana, jak długo żyć będę;

chcę śpiewać Bogu Mojemu, póki będę istniał (Ps 146,1-2).

 

Ten fragment opowiada o tym jak człowiek chce chwalić Pana duszą, jak długo będzie żył oraz o tym, że będzie śpiewać Bogu dopóki będzie istniał. Uważam, że my również powinniśmy tak postępować, ponieważ w tym fragmencie człowiek skupia się na żeby dziękować i chwalić Pana za to co dla nas zrobił, a my czasami o tym zapominamy.

Paulina, kl. V

 

Piątek 5 marca 2021r.

 

Bądź skory do słuchania, a odpowiadaj po namyśle” (Syr 5,11).

 

Ten fragment pasuje do mnie bo często zdarza mi się najpierw coś powiedzieć, a dopiero potem pomyśleć. Warto jest słuchać innych i zastanawiać się co się chce powiedzieć, a dopiero potem powiedzieć to głośno. Czasem lepiej zachować milczenie niż powiedzieć coś głupiego.

Ksawery, kl. V

 

Poniedziałek 8 marca 2021r.

,,A ty, Betlejem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich Z ciebie mi wyjdzie Ten, który będzie władał w Izraelu, a pochodzenie Jego od początku, od dni wieczności '' (Mi 5,1)

 

Mimo że Betlejem jest najmniejsze z miast w Izraela to Pan Bóg to właśnie je wybrał aby tam narodził się zbawiciel świata Jezus Chrystus .

Uczennica, kl. VI

 

 

Wtorek 9 marca 2021r.

 

„A trzeba się weselić z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się" (Łk 15,32)

 

To fragment z "Przypowieści o synu marnotrawnym". Syn marnotrawny wrócił do ojca i przyznał się do błędu. My tak samo musimy się nawracać i wyznawać grzechy przed naszym ojcem - Bogiem.

Adrianna, kl. VI

 

 

Środa 10 marca 2021r.

 

Nie odwracaj oka od proszącego i nie dawaj człowiekowi sposobności, aby Cię przeklinał ( Syr 4 ,5)

 

Nie bądź obojętny jeśli ktoś prosi cię o pomoc, pomóż ile możesz, aby inny bliźni mógł być Ci wdzięczny. Lepiej jak ludzie Cię miłują niż nienawidzą.

Mikołaj kl. VI

 

Czwartek 11 marca 2021r.

 

Wtedy Piotr zbliżył się do Niego i zapytał: «Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy?» Jezus mu odrzekł: «Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy (Mt18, 21-22)

 

Moim zdaniem chodzi o to że, jak ktoś robi Ci krzywdę to nie masz mu ileś razy przebaczać, tylko zawsze przebaczać. Uważam że to jest pomysłowo sformułowane. Gdyby ludzie sobie nigdy nie przebaczali, to byłoby na świecie więcej zła i wszyscy robili by sobie na złość.

Ewa, kl. IV

 

Piątek 12 marca 2021r.

 

Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni. Przebaczajcie sobie nawzajem , tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie (Ef 4,32).

 

Myślę , że chodzi o to, że dostajemy rozgrzeszenie na chrzcie - zmywa nam Chrystus nasz grzech pierworodny. I dostajemy czystą kartę. Wybacza nam wszytko także w czasie spowiedzi. I my powinniśmy nauczyć się wybaczać innym i okazywać im miłosierdzie właśnie w postaci wybaczenia.

Michał, kl. VI

Poniedziałek 15 marca 2021r. 

 

Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem, abyście szli i owoc przynosili (J 15, 16) 
 
Pan Jezus nas wybrał, jesteśmy jego uczniami. Bycie uczniem Chrystusa zobowiązuje nas do naśladowania Mistrza. Pan Jezus nas wybrał i jednocześnie wymaga od nas postawy pełnej wiary, nadziei i miłości. Chce abyśmy przynosili owoc, to znaczy żebyśmy w dzisiejszym świecie byli Jego naśladowcami. Czynili dobro i dawali świadectwo swojej przynależności do Chrystusa w naszym codziennym życiu. 

Kinga, kl. VII 

 

Wtorek 16 marca 2021r. 

 

Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili (Mt 25,40) 

 

Każdy nasz uczynek jest dla Boga bardzo ważny, dlatego musimy zawsze mądrze i dobrze postępować, by stawać się lepszymi ludźmi. 

Jan, kl. VI 

 

Środa 17 marca 2021r. 

 

U Boga wszystko jest możliwe (Mk, 10,27) 
 
Wystarczy tylko wierzyć w Boga a wszystko stanie się możliwe. Nigdy się nie poddawaj. Wytrwale dąż do celu. 

Marta, kl. VII 

 

Czwartek 18 marca 2021r. 

Amen, Przyjdź Panie Jezu (Ap, 22,20)  

Stwierdzenie powyższe oznacza radosne oczekiwanie na przyjście Pana Jezusa. Na ziemi nie mamy dostępu do pełnej obecności Jezusa poza Mszą Świętą. Przyjdź, Panie Jezu w języku aramejskim z jednej strony oznacza wezwanie do przyjścia Pana Jezusa, a z drugiej rozpoznanie Jego obecności w Eucharystii. Amen oznacza „niech się tak stanie”.   

Zosia, kl. IV 

 

Piątek 19 marca 2021r.  

Powiedział też: «Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: "Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada". Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: "Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem". Lecz ojciec rzekł do swoich sług: "Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się". I zaczęli się bawić. (Łk 15,11-24) 

 

Miłosierny Ojciec to Bóg. Synem marnotrawnym może być każdy. Pan Bóg czeka i przebaczy każdemu, kto będzie chciał wrócić do Niego.  

Ela, kl. 0 

 

Poniedziałek 22 marca 2021r.

 

Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego.
Pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach.
Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć:
orzeźwia moją duszę.
Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach
przez wzgląd na swoje imię.
Chociażbym chodził ciemną doliną,
zła się nie ulęknę,
bo Ty jesteś ze mną!

(Ps 23, 1-4)

Każdy z nas słyszał ten Psalm wielokrotnie. Opowiada o Dobrym Pasterzu, którym jest Jezus. A jeśli jest Pasterz to muszą być też owce czyli my - ludzie. W oryginalnym tekście zamiast słowa Pan czytamy Adonai, które jest imieniem własnym Boga. Czyli ta owca zna Boga po imieniu. Mówi o nim: mój Pasterz. A co to znaczy? Jeśli kogoś znamy po imieniu to znaczy, że jesteśmy z nim blisko. Relacja owcy z Pasterzem jest też oparta na zaufaniu. Owca daje się przecież Mu prowadzić Jego drogami i wie, że te drogi są dla niej najlepsze. Wie, że Pasterz zaprowadzi ją tam gdzie znajdzie zielone pastwiska, stół obficie dla niej zastawiony, tam gdzie może odpocząć, że jest Ktoś kto ochroni ją od zimna, dzikich zwierząt i odnajdzie gdy się zgubi. Owca ufa Pasterzowi bezgranicznie!
Zastanówmy się czy my jesteśmy taką owcą?

Czy jesteśmy w takiej relacji z Bogiem?

Czy ufamy, że Pasterz jest od nas mądrzejszy i chce dla nas wszystkiego co najlepsze? Zawsze?

Czy możesz powtórzyć za słowami pieśni:

„Zaufałem Panu i już, niczego nie muszę się lękać.

Zaufałem Panu i już , niczego nie muszę się trwożyć.

Wierzę Mu, bo On ma moc przezwyciężyć w moim sercu zło.

Wierzę Mu, bo On ma właśnie taką moc!”

Zachęcam cię gorąco abyś modląc się Psalmem 23 pomyślał o sobie jak o owcy. O owcy, która ufa i polega na swoim Pasterzu i o tym co możesz zrobić aby taką owcą się stać.

Olek, kl. VI oraz Mama

 

Wtorek 23 marca 2021r.

 

Nie odchodź od żony mądrej i dobrej, albowiem miłość cenniejsza jest niż złoto (Syr 7,19)

 

Autor wygłasza zakaz opuszczania mądrej, dobrej i pięknej żony. Każdej małżonce należy się szacunek oraz oddanie, ponieważ miłość jest w życiu najważniejsza i trzeba o nią walczyć.

Zosia, kl. IV

 

 

Środa 24 marca 2021r.

 

Bóg napełni twe usta radością, a wargi twoje okrzykiem wesela (Hi. 8, 21)

 

Tak, jak w życiu Hioba, tak i w naszym życiu zdarzają się różne sytuacje, które nie zawsze wydają nam się korzystne, czy zrozumiałe. Czasem myślimy, że Pan Bóg o nas zapomniał, albo nawet, że "robi nam na złość", utrudnia życie.

Hiobowi także wydawało się, że spotkało go tyle nieszczęść, że więcej już się nie da, a wciąż spotykały go nowe. Jednak każde zdarzenie, nawet to najbardziej bolesne ma swoje drugie znaczenie, którego często nie widzimy, a jednak to drugie znaczenie zwykle jest dla nas lepsze.

W tym cytacie przyjaciel Hioba mówi do niego, że jeśli postępował sprawiedliwie, to już niedługo spotka go wielka nagroda, że jego smutek zamieni się w radość: "Bóg napełni jego usta radością, a wargi jego okrzykiem wesela".

Niekoniecznie już tu na ziemi dane nam będzie poznać to drugie znaczenie wszystkich wydarzeń, choćbyśmy mieli je przed oczami.

Czy starczy nam wiary, żeby zaufać Bogu, że każde zdarzenie, nawet to, które wydaje nam się najgorsze zostało przez Niego dopuszczone, aby nas czegoś nauczyć na przykład przebaczenia, pokory, coś nam pokazać, lub z czegoś nas wyzwolić np. z egoizmu lub przywiązania do rzeczy materialnych? I czy starczy nam wiary, że tak naprawdę nie chodzi tu o nasze życie doczesne, a o nasze życie wieczne?

Arek, kl. V

 

Czwartek 25 marca 2021r.

 

Gdy się położę, zasypiam spokojnie, bo Ty sam jeden, Panie, pozwalasz mi mieszkać bezpiecznie (Ps 4,9)

 

Ten fragment Biblii przypomina mi o tym, że Pan Bóg zawsze nas chroni i opiekuje się nami, dając nam w ten sposób pokój, bezpieczeństwo i wiarę.

Laura, VII c

 

Piątek 26 marca 2021r.

 

Przystąpcie bliżej do Boga, to i On zbliży się do was (Jk 4,8)

 

To znaczy, że jeśli my dążymy do Boga np. modląc się to i On się do nas przybliży. W ten sposób stanie się bardziej przystępny i będzie naszym przyjacielem

Igor, kl. IV

 

Poniedziałek, 29 marca 2021

Powstań, o Panie, w Twym gniewie, podnieś się przeciw zaciekłości mych ciemięzców, wystąp w sądzie, jaki zapowiedziałeś. Gromada narodów niechaj Cię otoczy, a Ty zasiądź ponad nią wysoko. Pan jest Sędzią narodów: Panie, przyznaj mi słuszność, według mej sprawiedliwości i według niewinności, jaka jest we mnie.

Ps 7, 7-9

Psalm 7 jest nazywany psalmem „piątkowym” gdyż opowiada o wydarzeniach Wielkiego Piątku. To skrócona wersja historii walki o nasze zbawienie.

Słowo „wysoko” nie odnosi tutaj jednak do tronu w niebie i Sądu Ostatecznego tylko do drzewa krzyża, na którym Jezus odkupił nasze winy. Jezus wisiał na krzyżu wysoko a gromada narodów czyli ludzie byli pod krzyżem. To opis Wielkiego Piątku. Jezus przez swoją śmierć na krzyżu oczyścił nas z grzechu, dał nam niewinność i sprawiedliwość, o której pisze psalmista.

Cały ten psalm jest uwielbieniem męki Chrystusa i podziękowaniem za dary jakie dzięki niej otrzymaliśmy.

Warto pomodlić się tym psalmem w czasie Wielkiego Postu a szczególnie w Wielki Piątek, gdy rozważamy mękę Jezusa Chrystusa. Usiądźmy razem Maryją i apostołem Janem pod drzewem krzyża i pozwólmy się oczyścić z grzechu! Pozwólmy się uratować Chrystusowi​

Olek z kl. 6b z Mamą 

Wtorek, 30 marca 2021 r.

Jezus powiedział do Żydów: "Uroczyście zapewniam was, kto będzie przestrzegał mojej nauki, nie zazna śmierci na wieki".

Bardzo trudno jest Jezusowi objawić się Żydom jako Mesjasz i Syn Boży. Żydzi nie chcą przyjąć tej prawdy choć tak długo czekali na Mesjasza. A czy my potrafimy przyjąć i uwierzyć w słowa Jezusa? Czy czytamy Pismo Święte, aby poznać i zrozumieć Mesjasza. Jeśli chcemy żyć na wieki musimy przestrzegać nauki Jezusa, która jest objawiona w Piśmie Świętym.

Magdalena z kl. 7b i Mama Anna 

Środa 31 marca 2021r. 

Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was (1 P 5, 7). 

Nie bójmy się zaufać naszemu Panu. Nie bójmy się ofiarować Mu naszych trosk i codziennych problemów. Dla Niego każda nasza sprawa jest ważna, bo Panu Jezusowi zależy na nas. Przez cały okres Wielkiego Postu rozważaliśmy Słowa Pisma Świętego. W obliczu Wielkiego Tygodnia te Słowa nabierają jeszcze głębszego znaczenia, bo w obliczu krzyża nic już nie jest takie same. Przestańmy się martwić i przerzućmy wszystkie troski na naszego Pana.  

 


 

Rozpoczął się Adwent – radosne oczekiwanie na przyjście Pana!

Adwent (łac. adventus – przyjście) – w Kościołach chrześcijańskich okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.

Jednocześnie jest to czas poprzedzający pamiątkę pierwszego przyjścia – wcielenia, znanego pod nazwą narodzin Chrystusa.

Na adwent składają się 4 niedziele adwentowe.

W pierwszą z nich rozpoczyna się w Kościołach chrześcijańskich rok liturgiczny. Adwent to czas, w którym mamy uświadomić sobie, że oczekujemy na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.

W okresie adwentu dominuje w liturgii kolor fioletowy symbolizujący czas pokuty i przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt, czasu pojednania z Bogiem i ludźmi.

Tradycją w Kościele katolickim są odprawiane w tym okresie o świcie msze, zwane roratami. Są to msze ku czci Maryi Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego.

Adwent można podzielić na dwa okresy:

  • od początku adwentu do 16 grudnia (czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów);
  • od 17 grudnia do 24 grudnia (czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego).

Symbole i zwyczaje adwentu:

  • wieniec adwentowy – wieniec adwentowy, w formie okręgu, składa się z gałązek choinki, na których umieszcza się 4 świece, symbolizujące 4 niedziele adwentu. Co niedzielę zapala się kolejną świecę. I świeca jest świecą pokoju, II wiary, III miłości, IV nadziei. Elementy wieńca symbolizują wspólnotę oczekującą w nadziei i radości na przyjście Pana. Znaczenie poszczególnych elementów jest następujące: zielone gałązki – życie, nadzieja; świece – światło, nadchodzącą Światłość; forma wieńca: krąg – powracający cykl życia.

  • kalendarz adwentowy – specjalny kalendarz służący do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu lub 1 grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia. Pomysł pochodzi z XIX wieku od niemieckich luteran. Zwyczaj ten znany jest i pielęgnowany w wielu krajach na całym świecie w rodzinach chrześcijańskich
  • lampion adwentowy – jest to rodzaj lampki, wykonanej w kształcie  czworoboku zamkniętego, którego ścianki przypominają gotyckie witraże z symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi. Wewnątrz lampionu umieszcza się świece lub małą żarówkę na baterię. Lampionami oświetla się pierwszą część mszy świętej roratnej, podczas której w kościele pogaszone są światła i panuje symboliczna ciemność. Lampion jest symbolem przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca. (Mt 25, 1-13).

  • świeca roratka – jest symbolem Najświętszej Marii Panny, która niesie ludziom Chrystusa – Światłość prawdziwą. W kościołach umieszcza się ją w prezbiterium obok ołtarza lub przy ołtarzu Matki Bożej. Biała lub niebieska kokarda, którą jest przepasana roratka, mówi o Niepokalanym poczęciu Najświętszej Marii Panny.

 

 


W ostatnią niedzielę (22.11) obchodziliśmy w Kościele Uroczystość Chrystusa Króla. Kończy ona rok liturgiczny, a przed nami już I niedziela Adwentu. Z tej okazji uczniowie klas młodszych zrobili własnoręcznie korony. Cieszymy się, że należymy do Królewskiego rodu, jesteśmy Bożymi królewnami i królewiczami!

   

 


Jak co roku w październiku uczniowie (nie tylko z klas młodszych) zrobili samodzielnie swoje różańce. To miesiąc, który szczególnie jest poświęcony Matce Bożej i modlitwie na różańcu. Dziękujemy całym Rodzinom za zaangażowanie w tę twórczość i za możliwość podziwiania tych o dzieł sztuki! 

I oczywiście zachęcamy do modlitwy na różańcu przez cały rok! 


 

W niedzielę - 18 października 2020r. rozpoczęła się światowa inicjatywa „Milion dzieci modli się na różańcu”. Akcję zorganizowała papieska fundacja „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Ma ona swoje źródło w obietnicy Ojca Pio mówiącej o nadziei przemiany świata na lepsze dzięki modlitwie najmłodszych.

18 i 19.10.2020r.  milion dzieci na całym świecie modliło się na różańcu. Również w naszej szkole dzieci włączyły się do tej modlitwy.  Od Algierii po Nową Zelandię, od Polski po Japonię, błaganie najmłodszych wzniosło się do Maryi w powszechnej prośbie o pokój, jedność oraz zakończenie pandemii. 

Nadzwyczajna inicjatywa, zorganizowana przez papieską fundację „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” (PKWP), podejmowana wczoraj w rodzinach, a także dzisiaj we wszystkich szkołach, które zdecydowały się wesprzeć tę kampanię miłości, narodzoną w 2005 r. w Wenezueli, do której zachęcał także Papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański.

„Różaniec to potężna broń w rękach dzieci. W naszej epoce zdominowanej przez egoizm, wojny i odrodzenie nacjonalizmu, modlitwa różańcowa staje się niezbędna i skuteczna, jeśli jest odmawiana przez rzesze czystych dusz, tak czystych, jak dzieci” – powiedział ks. Martino Puerto di Serrano, asystent kościelny PKWP we Włoszech. Sam Papież Franciszek podkreślił, że „musimy odmawiać różaniec, aby obronić Kościół i ludzkość przed atakami diabła". Ks. Serrano jest przekonany, że ta modlitwa może zmienić świat:

„Idea wzięła swój początek w Wenezueli. W 2005 roku jedna z kobiet towarzyszyła dzieciom odmawiającym różaniec przed sanktuarium Matki Bożej. Przyszła jej wtedy na myśl obietnica złożona przez ojca Pio: jeśli milion dzieci będzie wspólnie odmawiać różaniec, świat się zmieni. Dlatego narodziła się nasza inicjatywa – mówi ks. Serrano. – To jest też nasza intencja, aby zmienić oblicze tego świata, w którym jest tak mało pokoju. Zachęcamy do modlitwy szczególnie w rodzinach; pragniemy, aby dzieci wraz z całymi rodzinami odmawiały różaniec. Także w szkołach, na ile to możliwe, chcielibyśmy, aby ta inicjatywa nabrała rozmachu. Różaniec to modlitwa, którą można praktykować w każdej chwili i w każdym czasie.“

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę modlitwę!

  


Uczniowie klas 4 Katolickiej Szkoły Podstawowej po długim oczekiwaniu przystąpili do I Komunii Świętej!

Przygotuję Ci serce, o Chryste.
Przygotuję Ci serce niewinne.
Takie jasne, radosne i czyste.
Przygotuję Ci serce, o Chryste.

Przygotuję Ci serce ofiarne.
Precz odrzucę, co kusi i wabi.
Przygotuję nadzieją i wiarą.
Przygotuję Ci serce ofiarą.

Przyozdobię Ci serce miłością,
taką wielką, co wszystko zwycięża,
abyś wstąpił do niego z radością.
Przyozdobię Ci  serce miłością.

Przyozdobię Ci serce dziecinne,
takie małe, tak biedne i słabe,
a Ty wlejesz w nie siły swe dziwne,
kiedy wstąpisz w me serce niewinne.

Przygotuję Ci serce, mój Boże,
ja, stworzenie niegodne i grzeszne.
Tobie troski, radości me złożę,
kiedy wstąpisz w me serce, o Boże.

 

 


19.09.2020r. w kościele św. Teresy w Zabrzu odbyła się uroczysta msza św. z okazji I Rocznicy Komunii św. uczniów klasy 5. Dzieci obecne na mszy aktywnie włączyły się m.in. w akt pokuty, w modlitwę wiernych i podziękowania po komunii św. 

Życzymy Wam nadal wiernego trwania przy Panu Jezusie i poznawania Go w Eucharystii.

 

 


Czas poprzedzający Święta Wielkanocne była to tradycyjnie okres naszych spowiedzi przedświątecznych, jednak w tym roku z racji nadzwyczajnej sytuacji w naszym kraju, nie mogliśmy z niej skorzystać i nadal korzystanie z Sakramentu Pokuty jest bardzo ograniczone. Dlatego musimy korzystać z innych form, które dopuszcza Kościół, a są dowodem nieograniczonego Bożego Miłosierdzia:

“Zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego żal za grzechy zajmuje wśród aktów penitenta pierwsze miejsce (KKK 1450). Katechizm Kościoła Katolickiego naucza, że „żal doskonały”, określany jako „żal z miłości”, to żal, który wypływa z miłości do Boga. Taki żal „odpuszcza grzechy powszednie” i „przynosi przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe (KKK 1452).

Zamieszczony poniżej schemat stanowi jedynie propozycję mogącą pomóc we wzbudzeniu aktu żalu doskonałego. Zarówno teksty jak i postawy ciała należy dostosować do swoich możliwości, gdyż istotą wzbudzenia aktu żalu doskonałego jest wewnętrzne usposobienie. Zachęca się, by ustawić krzyż w godnym miejscu np.: na stole, jeśli to możliwe można zapalić przy nim świece.

Przebieg:

1. Wykonanie znaku krzyża wraz z wymówieniem formuły:
„W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen”.

2. Odczytanie wybranego fragmentu z Pisma Świętego – jeśli możliwe – w postawie stojącej.

Z Ewangelii według św. Łukasza (Łk 18, 9-14)
Jezus powiedział też do niektórych, co ufali sobie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść: «Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam. Natomiast celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi i mówił: Boże, miej litość dla mnie, grzesznika! Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony».

(Inne propozycje tekstów: Mk 12, 28-34; Łk 15, 11-32)

3. Następnie można odmówić:

Wierzę w Ciebie, Boże żywy,
W Trójcy jedyny, prawdziwy.
Wierzę w coś objawił Boże,
Twe słowo mylić nie może.

Ufam, Tobie, boś Ty wierny,
Wszechmocny i miłosierny;
Dasz mi grzechów odpuszczenie,
Łaskę i wieczne zbawienie.

Boże, choć Cię nie pojmuję,
Jednak nad wszystko miłuję.
Nad wszystko, co jest stworzone,
Boś Ty dobro nieskończone.

A jako samego siebie,
Wszystkich miłuję dla Ciebie.

Ach, żałuję za me złości
Jedynie dla Twej miłości.
Bądź miłościw mnie grzesznemu,
Do poprawy dążącemu

4. Następuje rachunek sumienia (w ciszy)
(Można przyjąć postawę siedzącą lub klęczącą)

5. WZBUDZENIE ŻALU DOSKONAŁEGO (jeśli możliwe) – w postawie stojącej lub klęczącej.
Żal Doskonały daje przebaczenie nawet grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera w sobie: mocne postanowienie przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, gdy tylko będzie to możliwe.

6. Chwila ciszy

7. Spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam, bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem: moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Przeto błagam Najświętszą Maryję zawsze dziewicę wszystkich Aniołów i Świętych i Was, bracia i siostry, o modlitwę za mnie do Pana Boga naszego.

8. Prośby
– Proszę Cię, Panie, abyś dał mi łaskę prawdziwej pokuty.
– Proszę Cię, Panie, abyś udzielił mi przebaczenia i darował karę za grzechy.
– Proszę Cię, Panie, aby Twoje dzieci, które przez grzech oddaliły się od świętego Kościoła, po otrzymaniu przebaczenia znowu do niego wróciły.

9. Odmówienie modlitwy Pańskiej: Ojcze nasz…

10. Na zakończenie można odmówić fragment z Psalmu:

Psalm 51, 3-9
Zmiłuj się nade mną, Boże, w swojej łaskawości,
w ogromie swej litości zgładź nieprawość moją.
Obmyj mnie zupełnie z mojej winy
i oczyść mnie z grzechu mojego.

Uznaję bowiem nieprawość moją,
a grzech mój jest zawsze przede mną.
Przeciwko Tobie samemu zgrzeszyłem
i uczyniłem, co złe jest, przed Tobą.

Abyś okazał się sprawiedliwy w swym wyroku
i prawy w swoim sądzie.
Oto urodziłem się obciążony winą
i jako grzesznika poczęła mnie matka.

A Ty masz upodobanie w ukrytej prawdzie,
naucz mnie tajemnic mądrości.
Pokrop mnie hizopem, a stanę się czysty,
obmyj mnie, a nad śnieg wybieleję (…).

(Podczas wymawiania poniższych słów od „Chwała Ojcu…” można wykonać znak krzyża albo głęboki skłon w stronę krzyża).

“Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen”

 


Duchowa komunia

Przynajmniej od czasów św. Augustyna spotykamy w Kościele świadectwa praktyki komunii duchowej. Jest ona pragnieniem przyjęcia eucharystycznego pokarmu. Wartość tej praktyki została potwierdzona przez nauczanie Soboru Trydenckiego (Dekret o Najświętszym Sakramencie Eucharystii, r. 8), mistrzów życia duchowego, wielu papieży. Wydaje się, że odnowa tego zwyczaju, w zaistniałej sytuacji epidemii, może wyjść naprzeciw duchowym potrzebom osób niemogących przystąpić do komunii sakramentalnej.

 

Czym jest komunia duchowa? W ścisłym znaczeniu, oznacza jedność z Chrystusem osiąganą nie przez przyjęcie sakramentalne, ale przez pragnienie przyjęcia Chrystusa eucharystycznego. Wypływa ona z pierwszej formy i łączy się z nią. Wyrażone pragnienie zakłada wiarę w obecność Chrystusa w Eucharystii.

 

Do komunii duchowej nawiązał Jan Paweł II najpierw w Liście do Konferencji Episkopatów z dnia 6 sierpnia 1983 r. Czytamy w nim następujące stwierdzenie: „Poszczególnym wiernym czy wspólnotom, którzy z powodu prześladowań lub braku kapłanów są pozbawieni, przez dłuższy czy krótszy czas, możliwości celebrowania świętej Eucharystii, nie brakuje jednak łaski Odkupiciela. Jeśli ożywiani wewnętrznie pragnieniem sakramentu i zjednoczeni w modlitwie z całym Kościołem wzywają Pana i wznoszą do Niego swoje serca, w mocy Ducha Świętego żyją w komunii z Kościołem, żywym Ciałem Chrystusa, i z samym Panem. Chociaż, zjednoczeni z Kościołem za pośrednictwem pragnienia sakramentu, wydawaliby się zewnętrznie dalecy od niego, to wewnętrznie i rzeczywiście są w komunii z nim i dzięki temu otrzymują owoce sakramentu”.

 

Skutki komunii duchowej są tej samej natury co Komunii sakramentalnej (eucharystycznej), a więc pomnożenie łaski uświęcającej, łaski miłości, czystości życia, jedności. Przy Komunii duchowej jak i sakramentalnej (eucharystycznej) dokonuje się realna, wypełniona łaską komunikacja (łączność) z osobą Jezusa.

Komunię sakramentalno-duchową potwierdza Katechizm Kościoła Katolickiego. Nr 950 o Komunii sakramentów stwierdza, że „każdy z sakramentów jednoczy z Bogiem… Pojęcie to jest właściwe Eucharystii bardziej niż innym sakramentom, ponieważ przede wszystkim ona urzeczywistnia tę komunię”.

 

Jak przyjmować Komunię duchową?

Najlepiej uczynić to:

  •  miejscu odosobnionym, albo w czasie wspólnego uczestnictwa we Mszy św. transmitowanej przez media. Odosobnienie gwarantuje łatwość skupienia oraz intymność duchowego spotkania z Bogiem;
  • Należy wzbudzić żywą wiarę w obecność Jezusa Chrystusa. Można w tym celu odmówić akty wiary, nadziei i miłości, albo posłużyć się inną modlitwą spontanicznie przez siebie ułożoną.
  • Następnie należy ufnie otworzyć swoje serce na Boga (wewnętrznym aktem) i odmawiając modlitwę Ojcze nasz przyjąć pokorną postawę dziecka Bożego. Taka postawa będzie świadczyć o naszym zaufaniu wobec woli Boskiego Odkupiciela, który cały pragnie się udzielać wierzącemu.
  • Kiedy osiągniemy taki stan ducha, wówczas należy poprosić Jezusa Chrystusa, aby przyszedł do naszego serca i zamieszkał w nim. Trzeba to uczynić prostymi słowami, np.: „Przyjdź, Panie Jezu, Chlebie życia i zamieszkaj w mym sercu, bym zawsze należał tylko do Ciebie”; „Wierzę, Jezu, że jesteś rzeczywiście obecny w Eucharystii. Kocham Cię! Żałuję za grzechy, którymi Cię obraziłem. Przyjdź do mojego serca, oddaję Ci się cały! Nie pozwól mi nigdy odłączyć się od Ciebie!”.
  • Następnie odmawiamy, tak jak w czasie Mszy świętej, Baranku Boży i wyobrażamy sobie przychodzącego do naszego serca Chrystusa. W ciszy tego duchowego wydarzenia należy trwać przez kilka chwil.
  • Potem uwielbiamy Boga i dziękujemy mu za otrzymaną łaskę. Tak przyjętą Komunię duchową można powtarzać wielokrotnie w ciągu dnia. Bardzo przyczynia się ona do duchowego postępu.

 


Tydzień Biblijny 

"Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych" - Tydzień Biblijny za nami, jednak my nie przestajemy czytać Biblii i poznawać Boga.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tworzenie tego filmu.

 


Moi Drodzy,

Od 14 marca w naszym kraju obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, a od 20 marca stan epidemii. W związki z tym, władze państwowe i kościelne podjęły szereg prewencyjnych działań, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Działania mają wpływa na różne dziedziny naszego życia, także te religijne i duchowe.

W związku z tym chcielibyśmy podzielić się kilkoma wskazówkami i pomysłami, co w tym czasie można zrobić, aby zatroszczyć się we właściwy sposób o naszą wiarę i ducha.

W trosce o swój duchowy rozwój, co możesz w tym czasie zrobić:

Pomodlić się w swoim kościele w wyznaczonych godzinach (które można sprawdzić na stronie swojej parafii) – jednak, z racji wprowadzenia stanu epidemii zachęcamy w tym czasie, aby pozostać w domu, zatem można pomodlić się ze swoimi najbliższymi w domu.

  • Zachęcamy do włączenia się do wspólnego dzieła – modlitwy o godz. 20.30, każdego dnia. Modlitwę różańcową można odmówić z bliskim w intencji ustania epidemii oraz za chorych, za lekarzy i pielęgniarki, którzy opiekują się chorymi.

We wszystkich kościołach codziennie odprawiane są Msze św. (w diecezji Gliwickiej – bez udziału wiernych, aż do odwołania), wiele z tych Mszy jest transmitowanych przez Internet – możesz zatem wyszukać na stronie swojej parafii informacji na ten temat.

  • Msze św. w języku polskim na świecie:

https://msza-online.net/msze-swiete-na-zywo-po-polsku/

  • Diecezja Gliwicka na swojej stronie na Facebooku udostępnia listę wraz z linkami do Mszy św. transmitowanych przez Internet z kościołów w naszej diecezji

Warto przeczytać: Jak zachować się w czasie Mszy transmitowanej przez media?

https://pl.aleteia.org/2017/06/18/czy-klekac-przed-telewizorem-czy-trzeba-sie-przezegnac-przed-ekranem/

Czas spędzany w domu, w czasie społecznej kwarantanny można także wykorzystać na pogłębianie swojej wiedzy religijnej, poprzez 

Udział w rekolekcjach (online):

dla dorosłych i młodzieży

ks. Pawlukiewicz:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLm1QLWoYwwEbIcrD5f0WqJGFRXqPlWJhz
Langusta na Palmie:
https://www.youtube.com/user/Langustanapalmie
Dominikanie:
https://www.youtube.com/channel/UCLlzlc4XSItHVTcMnrIlv1w

Poszerzenie swojej wiedzy religijnej:

Polecane strony:
https://deon.pl/

https://stacja7.pl/

https://www.katolik.pl/

https://www.wiara.pl/

https://ichtis.info/

https://adonai.pl/

https://dominikanie.pl/

Propozycje dla młodzieży:

Kurs Alpha: https://www.youtube.com/watch?v=I-u8BgHm0cg&list=PLn5rjk1XOEwzZvUOzRGsAEbNak9lmf21l

Dla dzieci jest to trudny czas nauczania domowego i wielu nowych wyzwań, przed którymi przyszło im stanąć, jednak można ten czas także wykorzystać do przekazania religijnych treści, dlatego zachęcamy do skorzystania z poniższych propozycji:

  • 10 przykazań:

https://www.youtube.com/watch?v=hQMa3oEd4Y0&list=PLJpb8JaEVfGWhiwz3i1us7MYCKTJETiFD&index=3&t=0s 

https://www.youtube.com/watch?v=8oPqAcUB0c0&list=PLJpb8JaEVfGWhiwz3i1us7MYCKTJETiFD&index=4&t=0s 

https://www.youtube.com/watch?v=JMOeJBo2HfY&list=PLJpb8JaEVfGWhiwz3i1us7MYCKTJETiFD&index=5&t=79s 

https://www.youtube.com/watch?v=Zm9wMyzbxKo 

  • “Na górze i na dole” - seria dla dzieci - opowieści biblijne:

Dawid i Goliat: https://www.youtube.com/watch?v=vqRZBcOGDvM&list=PLJpb8JaEVfGWhiwz3i1us7MYCKTJETiFD&index=9&t=0s

Jonasz: https://www.youtube.com/watch?v=hGT4ZpObzN4&list=PLJpb8JaEVfGWhiwz3i1us7MYCKTJETiFD&index=10&t=0s 

Mojżesz: https://www.youtube.com/watch?v=ZSLwQ1-EcS4&list=PLJpb8JaEVfGWhiwz3i1us7MYCKTJETiFD&index=6

Mury Jerycha: https://www.youtube.com/watch?v=N43HAoHRupM&list=PLJpb8JaEVfGWhiwz3i1us7MYCKTJETiFD&index=7

Józef Egipski: https://www.youtube.com/watch?v=NCs_RJzvUqE&list=PLJpb8JaEVfGWhiwz3i1us7MYCKTJETiFD&index=5

  • Seria dla dzieci z podstawówki - Historie biblijne Nowy Testament:

Mesjasz nadchodzi:

https://www.youtube.com/watch?v=e9GvdsSX0h4&list=PLJpb8JaEVfGWhiwz3i1us7MYCKTJETiFD&index=18

Baranek Boży:

https://www.youtube.com/watch?v=IcKql6jn1mc&list=PLJpb8JaEVfGWhiwz3i1us7MYCKTJETiFD&index=19

Przypowieści Jezusa:

https://www.youtube.com/watch?v=CuBYpPfPqFQ&list=PLJpb8JaEVfGWhiwz3i1us7MYCKTJETiFD&index=27

  • Ziarno:

Kronika Wielkiego Tygodnia: https://www.youtube.com/watch?v=RM6YAfIl6Z4&list=PLJpb8JaEVfGWhiwz3i1us7MYCKTJETiFD&index=23

Wielkanoc: https://www.youtube.com/watch?v=cMTxGjhNNAs&list=PLJpb8JaEVfGWhiwz3i1us7MYCKTJETiFD&index=24

  • Legenda o 3 drzewach:

https://www.youtube.com/watch?v=UIQbInBqqxk&list=PLJpb8JaEVfGWhiwz3i1us7MYCKTJETiFD&index=1

 

Okres Wielkiego Postu to także czas naszych tradycyjnych nabożeństw: Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.

W tym roku poprzez Internet możesz modlić się wspólnie:

  • Droga Krzyżowa online: 

Pismem Świętym [dominikanie.pl]:
https://www.youtube.com/watch?v=qp-wnPGlvlc&t=16s

z ks. Piotrem Pawlukiewiczem:

https://www.youtube.com/watch?v=kCw9kCG_06s

 

Zobaczyć dobry film o tematyce religijne, np.:

Opowieść o Jezusie – film dla dzieci i młodzieży: https://www.youtube.com/watch?v=sFlw4oMMTX0 

Pasja [Mela Gibsona]: https://www.cda.pl/video/2128986bd

Zmartwychwstały [2016]: https://www.cda.pl/video/688711d1

Syn Boży: https://www.cda.pl/video/4689218a9 

 

Na ten czas Wielkiego Postu – który zmuszeni jesteśmy przeżywać w tym roku w inny sposób, niech nam wszystkim Bóg błogosławi, niech przymnaża nam wiary, przede wszystkim nadziei oraz ufności w Bożą Opatrzność.

Ks. Adrian Kaszowski


 

Brawa dla uczestników Konkursu Biblijnego!
Wśród uczniów klas 4-5 SP Arek Jasiak zdobył 1 miejsce w Zabrzu, a Ewa Jankiewicz - wyróżnienie (konkurs dotyczył znajomości Ewangelii wg św. Marka). Obydwoje uzyskali również możliwość startu w kolejnym, diecezjalnym etapie tego konkursu w Gliwicach - 5.03.2020r.
Natomiast wśród klas 6-8 SP, którzy poznawali Ewangelię wg św. Jana, Teresa Gawelczyk zajęła 3 miejsce, a Łukasz Sobczyk 4 miejsce (etap miejski).
Gratulujemy i cieszymy się z Wami!

 


Przygotowania adwentowe i obchody Bożego Narodzenia w naszej szkole 

Jak co roku Adwent w Szkole Katolickiej był bardzo intensywny i skoncentrowany na przygotowaniu do pogłębionego przeżycia Świąt Bożego Narodzenia. Oprócz przygotowań natury estetycznej (wystrój), kulinarnej (pierniczki) i muzycznej (kolędy) towarzyszyło nam oczywiście przygotowanie duchowe, aby nie stracić z oczu tego, co jest istotą tych Świąt. Wśród licznych w tym okresie wydarzeń warto wymienić następujące: 
 

  • codzienne roraty dla klas 0-3 na 1 lekcji 

  • codzienne rozważania adwentowe w Szkole Podstawowej oraz w Liceum 

  • codzienna klasowa modlitwa poranna przy wieńcu adwentowym 

  • szkolne kalendarze adwentowe z zadaniami na każdy dzień 

  •  zajęcia wychowawcze o WDZIĘCZNOŚCI w Liceum 

  • warsztaty mikołajkowe organizowane dla młodszych klas przez uczniów Liceum 

  • zintensyfikowane działania charytatywne na terenie szkoły i poza nią 

  • przygotowanie w klasach jasełek dla rodziców 

  • konkurs na najpiękniejszy świąteczny wystrój klasy 

  • kiermasze świąteczne 

  • tworzenie kartek i dekoracji bożonarodzeniowych 

  • jasełka szkolne 

  • koncert bożonarodzeniowy w Liceum 

  • spotkania opłatkowe w klasach 

  • spotkanie opłatkowe dla absolwentów 

  • spotkanie opłatkowe z ks. Biskupem Andrzejem Iwaneckim dla wszystkich pracowników szkoły 

 


Uczniowie KLO kwestowali na zabrzańskich nekropoliach.

Już po raz kolejny w tym roku młodzież z naszej szkoły czynnie zaangażowała się w kwestę na zabrzańskich cmentarzach, która odbyła się 1 listopada 2019 roku. Ponad 20 wolontariuszy z naszej szkoły, pomimo zimna, dzielnie zbierało pieniądze na największych nekropoliach w Zabrzu. Kwestowaliśmy na rzecz Towarzystwa Pomocy im. św. Alberta, które prowadzi w Zabrzu dwie placówki - Dom dla Kobiet i Matek oraz Schronisko dla Mężczyzn. Podczas całej kwesty udało się zebrać ponad 16 000 zł! 

Dorota Burdyszek


Święty do klasy wzięty

W czwartek - 31.10 b.r. odbył się po raz kolejny nasz Szkolny Dzień Świętych. Dzieci z klas 0-3 SP przebrały się za różnych świętych i bardzo ciekawie przedstawiły ich życiorysy. Był z nami m.in. św. Florian, św. Jadwiga Królowa, Matka Teresa z Kalkuty, św. Mikołaj, św. Joanna Beretta Molla i wielu innych. Może rozpoznacie jeszcze kogoś na zdjęciach:)

  


Jak co roku w październiku modliliśmy się na różańcu. Polecaliśmy Maryi nasze rodziny, szkołę oraz misjonarzy, gdyż trwał Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Wszyscy uczniowie mogli również zrobić własnoręcznie swój różaniec. Do tej pracy zaangażowały się całe rodziny, a ich pomysłowość i twórczość była niesamowita. Dziękujemy! I oczywiście zachęcamy do modlitwy różańcowej przez cały rok!

   

 


Na zakończenie Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego odwiedził nas w szkole misjonarz o. Mirosław Piątkowski. Kilka lat przebywał w Argentynie i opowiadał nam na czym polegała jego praca w tym kraju. Zwrócił nam uwagę na wartość modlitwy codziennej, osobistej oraz na potrzebę odważnego wyznawania wiary w dzisiejszym świecie. Pokazał wiele ciekawych zdjęć i pamiątek, a na koniec wręczył wszystkim obrazek z modlitwą za misje.


Zakończenie roku szkolnego  2018/2019 i inauguracja roku szkolnego 2019/2020

Zaczynamy i kończymy na tym, co najważniejsze w naszej szkole – powierzamy wszystkie nasze sprawy Panu Bogu, dziękując i prosząc o błogosławieństwo na każdy dzień. Czy są to wakacje czy pracowite chwile w nowym roku szkolny


Dzień Patrona

4 czerwca 2019r. z okazji Dnia Patrona – ks. Jana Twardowskiego, odbyła się uroczysta msza św. w kościele św. Teresy. Modliliśmy się zarówno za ks. Jana – o niebo dla Niego, jak i za naszą szkołę!


I Komunia św.

W niedzielę 26 maja 2019r. uczniowie kl. 3 przyjęli po raz pierwszy Pana Jezusa do swoich serc. Dzień piękny, radosny i wyjątkowy! Życzymy Wam wzrastania w przyjaźni z Bogiem każdego dnia!


 

Goodnetwork – wiosna 2019

Młodzież z Zespółu Szkół Katolickich w Zabrzu nie przestaje nas zadziwiać. Tym razem postanowili wesprzeć swoich rówieśników z Colegio Tecnico Nino Jesus de Praga w Nikaragui, organizując zbiórkę na ich rzecz podczas spotkania wychowawców z rodzicami. Rozmawiają z nimi on-line po hiszpańsku w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym Rozmawiasz-Pomagasz.

Muchas gracias‼ #rozmawiaszpomagasz #dobrowraca

 


Śladami Cyryla i Metodego

W dniach 5-11 maja klasa I oraz II Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego pojechała na wycieczkę do Macedonii, aby podążać śladami św. Cyryla i Metodego oraz tropem początków chrześcijaństwa.

Chrześcijaństwo w Macedonii pojawiło się jeszcze w czasach Państwa Protobułgarskiego. Po przyjęciu chrztu na terenie obecnej Macedonii powstało biskupstwo ochrydzkie, którego założycielami byli uczniowie Cyryla i Metodego. Cyryl i Metody pochodzili z greckiego miasta Saloniki, a więc, ze względu na miejsce swojego urodzenia, nazywano ich Braćmi Sołuńskimi. Wyrośli w otoczeniu Słowian i dlatego bardzo dobrze posługiwali się ich językiem. Z tego powodu to właśnie oni zostali wybrani do prowadzenia misji chrystianizacyjnej wśród Słowian północnych. Ich uczniowie kontynuowali ewangelizację również na obszarze całego Półwyspu Bałkańskiego. Działalność misyjna, którą zainicjowali, odcisnęła ślad głównie na terenie Bałkanów, choć ich wkładu w tworzenie niezależnej od wpływów łacińsko niemieckich kultury Słowian na obszarze całej Słowiańszczyzny, także w Polsce, nie sposób przecenić.W samej Macedonii uczniowie Cyryla i Metodego, Kliment i Naum, utworzyli ośrodek piśmiennictwa. Klasztory założone przez nich w Ochrydzie nad Jeziorem Ochrydzkim były ośrodkami rozwoju kultury słowiańskiej, w których przekładano teksty religijne na język słowiański i zapisywano głagolicą. Po upadku państwa bułgarskiego ośrodki w Ochrydzie straciły na znaczeniu, a greckie duchowieństwo wyparło także duchownych i liturgię słowiańską, której coraz częściej zarzucano herezję.

Będąc w Ochrydzie przez 3 dni, mieliśmy okazję odwiedzić wiele pięknych zabytków, takich jak np. cerkiew św. Pantelejmona, czy cerkiew św. Zofii z zachowanymi freskami z XI wieku, które stanowią integralną część miasta. Mogliśmy także podziwiać panoramę miasta z wież ruin twierdzy cara Samuela z X-XI wieku oraz przeżyć wspólnie Eucharystię w przepięknych okolicznościach przyrody. Wracając z Ochrydu, zatrzymaliśmy się w Skopje, skąd również, dzięki naszemu księdzu, który wszedł w rolę przewodnika, dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy o początkach naszej religii, a także mogliśmy zwiedzić Dom Matki Teresy oraz wjechać na Górę Vodno zwieńczoną Krzyżem Milenijnym, który upamiętnia 2000 lat chrześcijaństwa w Macedonii.

            Myślę, że dla każdego uczestnika, wycieczka była udana i każdy wyniósł z niej wiele informacji dotyczących chrześcijaństwa. Mamy nadzieję na więcej tego typu wycieczek w przyszłości!

/uczeń KLO/

  

 


Wizyta Biskupa

13 maja naszą szkołę odwiedził biskup pomocniczy diecezji gliwickiej – ks. Andrzej Iwanecki. Gość spotkał się z wszystkimi obecnymi w szkole uczniami i w przyjaznej atmosferze opowiedział młodym o swoich doświadczeniach z ostatnich Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Panamie w lutym tego roku. Zwrócił naszą uwagę na wielkoduszność i otwartość ubogich ludzi, którzy w swoich domach przyjmowali pielgrzymów dzieląc się z nimi dobrami materialnymi a także świadectwem żywej i radosnej wiary. Mówił, że ta radość biednych może być szokująca dla nas – ludzi żyjących w dostatku, a wciąż niemogących zaspokoić swoich pragnień. Jest ona jednak efektem silnej wiary w Boga, która daje niezwykłą energię do życia. Biskup zachęcał także wszystkich słuchających do budowania mostów między sobą i szukania tego, co nas łączy, a nie tego, co dzieli. Po spotkaniu ze starszymi uczniami ksiądz biskup udał się także do klas młodszych, a następnie spotkał się z dyrekcją Zespołu Szkół Katolickich.

Dziękujemy wszystkim uczniom i pracownikom szkoły zaangażowanym w przebieg tej wizyty za włożoną pracę.


Rekolekcje Wielkopostne

Jak co roku rekolekcje wielkopostne odbywały się przez kilka dni. Tradycyjnie już odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Religijnej (dla kl. 0-3 SP) oraz pielgrzymka na Górę Św. Anny.

W kościele św. Wawrzyńca w Zabrzu – Mikulczycach uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, a także była okazja do spowiedzi. Ks. Adrian Kaszowski przybliżył nam historię kultu Matki Boskiej Mikulczyckiej, a uczniowie klas starszych mogli również zobaczyć w kinie niezwykły film oparty na faktach pt. “Przypływ wiary” – o potędze modlitwy i miłości.

Nasze szkolne rekolekcje pomogły nam dobrze przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa


Święte Triduum Paschalne

Dla Chrześcijan Święta Wielkiej Nocy to najważniejsze dni w całym roku liturgicznym. Jest to czas kiedy przeżywamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa - wydarzenia bez których chrześcijaństwo nigdy by nie zaistniało. Biorąc udział w liturgii tych świętych dni warto mieć świadomość tego w czym uczestniczymy dlatego proponujemy mini - przewodnik po Triduum Paschalnym.


Ogólnopolska Zbiórka Żywności "TAK. POMAGAM!"

Wielki Post to szczególny czas świadczenia posługi miłosierdzia wobec najbardziej potrzebujących. Również w naszej szkole jest spora liczba osób chętnych do bezinteresownego służenia innym dlatego liczna grupa uczniów naszej szkoły włączyła się w XVI Zbiórkę Żywności Caritas przeprowadzoną w dniach 29-30 marca 2019. Oprócz wdzięczność organizatorów zyskaliśmy cenne doświadczenie życiowe, a przede wszystkim satysfakcję z pomocy bliźnim potrzebującym wsparcia.


 
 

Msza św. szkolna z misjonarzem z Togo

Dzisiaj (19.03.19r.) nasz gość, misjonarz z Togo – Eric, mówił o wartości najprostszych, a jednocześnie najważniejszych dla życia rzeczy, ...takich jak woda! Niby o tym wiemy, ale rzadko o tym myślimy, a często dając niewiele, dajemy komuś cały świat, w zamian otrzymując wdzięczność ...nie tylko z tego świata!?

 


Koncert charytatywny a rzecz Stowarzyszenia Modlitwa i czyn

Jesteśmy dumni z uczniów Zespołu Szkół Katolickich, którzy wzięli udział w koncercie charytatywnym na rzecz Stowarzyszenia Modlitwa i czyn. Koncert odbył się 20.01. 2019 roku w kościele św. Wawrzyńca w Zabrzu. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z kilku Zabrzańskich szkół i przedszkoli oraz członkowie stowarzyszenia. Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Flakus, Maciej Kaczor, Emanuel Zemła, Jakub Skwarzec. Dziękujemy za wspólną zabawę oraz chęć włączenia się w szczytny cel. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu.


2018r.

Grudzień…

Jest taki dzień..

Jak co roku czas przedświąteczny w Zespole Szkół Katolickich jest niezwykle uroczysty. Świętujemy w klasach, z rodzicami, śpiewamy kolędy, oglądamy występy przygotowane przez naszych kolegów, cieszymy sie z wizyty wspaniałych gości i dzielimy się opłatkiem, wierząc, że nowo narodzona Dziecina obdarzy nas swoimi łaskami.


Sukces artystów z klasy 3!

Klasa 3 po raz kolejny została doceniona na Przeglądzie Przedstawień Bożonarodzeniowych w Gliwicach i zajęła 3 miejsce. Amelia Bereżańska i Paulina Zajączkowska uzyskały wyróżnienia indywidualne. Bardzo się cieszymy. Już niedługo nasze jasełka zobaczą rodzice na spotkaniu opłatkowym. Gratulujemy zwycięzcom!

 Galeria zdjęć


Świąteczny kiermasz charytatywny

17 grudnia klasa 4b Katolickiej Szkoły Podstawowej zorganizowała świąteczny kiermasz charytatywny. Na długich przerwach  można było kupić pyszne wypieki, zdrowe soki owocowe, nawet przepyszną sałatkę owocową oraz świąteczne ozdoby. Zebraną kwotę przekażemy dla podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Kobiet im św. Brata Alberta w Zabrzu.


Czy mnie byłoby dane zobaczyć to dziecko?

Celem tegorocznego adwentowego wyjazdu dla młodzieży, było nasze zabrzańskie kino. W środę (12.12) uczniowie klas: 8 szkoły podstawowej, 3 gimnazjum i klasy licealne zobaczyli film pt. "Chleb z nieba".

Jest to opowieść o bezdomnych mieszkańcach Mediolanu, którzy w Wigilię znajdują w śmietniku niemowlę – małego i bardzo radosnego chłopca. Jednak okazuje się, że ten wyjątkowy chłopiec jest widoczny tylko dla niektórych. Dlaczego tak się dzieje? Co powoduje tę różnicę między ludźmi? Jak rozwikłać tę niezwykłą zagadkę i zrozumieć, co sprawia, że jedni mogą go zobaczyć, a inni nie? Jedno jest pewne – malec jest posłańcem prawdy, która musi się rozprzestrzeniać. Nowina o pojawieniu się dziecka porusza serca rzeszy osób...


Szlachetna Paczka 2018

Szlachetna Paczka 2018 dotarła do adresata ...i wszyscy jesteśmy "Bogatsi" ...DZIĘKUJEMY!


Zawitał do nas Święty Mikołaj!!!

Radośnie było  w Zespole Szkół Katolickich  tego dnia, oj radośnie!!! Kolejny raz gimnazjaliści z naszej szkoły przygotowali zabawy i prezenty mikołajkowe dla klas młodszych(0-3). Było dużo śmiechu i radości, a efektem wspólne zabawy jest choinki ozdabiająca hol szkolny.


Listopad

Św.

Andrzej jest patronem Szkocji!

Jak zapewne wszyscy wiedzą św. Andrzej jest patronem Szkocji i z tejże okazji obchodziliśmy 30 listopada w naszej szkole jego święto (oczywiście po angielsku!). Uczniowie klas 4-6 KSP dwoili się i troili, aby rozwiązać quiz o Szkocji. Chętne osoby wzięły także udział we wspólnym kahoocie dotyczącym oczywiście tego kraju.

W atmosferze dobrej zabawy upłynął nam ten dzień i przy okazji czegoś się nauczyliśmy :)


Niezwykła wystawa

W dniach 21-22 listopada uczniowie naszej szkoły odwiedzili wystawę pt. „Historia Biblii – Księga, która przetrwała wieki”. Treść wystawy doskonale opisywała, w jaki sposób i w jakiej formie Pismo Święte dotarło do naszych czasów zanim zostało wstawione na półki w biblioteczkach domowych.

Uczniowie odwiedzający wystawę, mogli dotknąć eksponatów, wziąć do ręki kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań, dotknąć słów zapisanych na skórach i pergaminach i poczuć jak niezwykłe jest ich przetrwanie aż do dzisiaj. Znalezione w 1974 roku w glinianych dzbanach nad Morzem Martwym rękopisy wprawiły uczonych w osłupienie. Do tej pory bowiem najstarsze znane rękopisy pochodziły z X i XI wieku n.e. Znalezione zwoje dowodzą jak starannie i wiernie przepisywano Biblię od Qumran poprzez Septuagintę, Wulgatę i Biblię Gutenberga po Pisma Erazma z Rotterdamu i Lutra aż do Biblii Ostrogskiej.


Konkursy religijne!

W czwartek (15.11.18) w naszej szkole odbyły się dwa konkursy religijne:

1.XVIII Diecezjalny Konkurs Biblijny dla gimnazjum: w konkursie wzięło udział 9 uczniów. W tym roku tematem konkursu była: Apokalipsa św. Jana. Do następnego - rejonowego etapu zakwalifikowali się: Wojciech Husakowski (3a), Anna Palian (3a)

i Katarzyna Husakowska (3a).

2. XXIX Olimpiada Teologii Katolickiej dla szkół średnich. W tym roku tematem konkursu był: Święty Jacek - wzór ewangelizacji. Do następnego - diecezjalnego etapu  zakwalifikowała się: Katarzyna Kępka (1 LO).

 Wszystkim zwycięzcom  gratulujemy i życzymy powodzenia w następnych etapach konkursów.


Świętomarcińskie rogale zawitały w nasze progi!

A tak obchodzimy w Zespole Szkół Katolickich Dzień Świętego Marcina, najpierw legenda, bajki w języku niemieckim, przepiękne prace plastyczne a dziś na zakończenie owocnej pracy przepyszne rogale.


Październik…

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Twórczość ks. Jana Twardowskiego w poezji i prozie"

24.10. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Twórczość ks. Jana Twardowskiego w poezji i prozie" skierowany do klas I - III. Jak co roku, konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem i zgromadził wokół siebie liczną grupę dzieci z wielu zabrzańskich szkół podstawowych. Wieloletnim patronem  konkursu i opiekunem metodycznym jest Pani Marzena Oterman, która niestety w tym dniu nie mogła być z nami, ale zaocznie kibicowałam wszystkim uczestnikom. 

Komisja konkursu miała twardy orzech do zgryzienia, ponieważ poziom był tak wysoki, że ciężko było jednogłośnie wyłonić laureatów. Po burzliwych obradach i dokładnym liczeniu punktów, ostatecznie podjęto decyzję, że wśród nagrodzonych znajdować się będą uczniowie ze szkół: SP 8, SP 1, SP 42 oraz SP 29. Nie zabrakło również naszych uczniów, mianowicie Dominika Stanienda, uczennica klasy III zdobyła I miejsce, Kamila Lekki z klasy I zdobyła II miejsce i drugoklasistka Alicja Herwy zajęła III miejsce w swoich kategoriach wiekowych.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy talentów, życzymy kolejnych sukcesów i czekamy na nich w przyszłym roku! Do zobaczenia!


Każdy może być święty, jeśli tylko chce...

Tuż przed Uroczystością Wszystkich Świętych obchodziliśmy w naszej Katolickiej Szkole Podstawowej Holy Wins (Święty zwycięża). Jak co roku dzieci z klas 0-III mogły poznać bliżej sylwetki niektórych świętych, ich atrybuty, ciekawostki z życia, a nawet legendy z nimi związane.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu prezentacji!


Różańce!

 

W październiku po raz kolejny pojawiło się mnóstwo różańców w naszej Katolickiej Szkole Podstawowej. Dzieci, razem ze swoimi rodzinami robiły różańce z przeróżnych materiałów. Dziękujemy za tę wspólną pracę i zaangażowanie. Były różańce kasztanowe, koralikowe, makaronowe, żelkowe, kawowe, z masy papierowej i solnej oraz wiele innych. Zobaczcie sami!


Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/2019

3 września uroczyście inaugurowaliśmy rok szkolny 2018/2019!

Po uroczystej mszy Świętej uczniowie klasy "0" i klas 1 Katolickiej Szkoły Podstawowej udali się do szkoły, aby uczestniczyć w Pasowania na Ucznia, nasi licealni pierwszoklasiści wyjechali na obóz integracyjny, a uczniowie klas siódmych Katolickiej Szkoły Podstawowej wyjechali na integracyjny EUROWEEK.


Sierpień…

Pławniowice, czyli kształtujemy duchowość i umysły!

Wakacje się jeszcze nie skończyły, a Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół Katolickich przygotowuje się do nowego roku szkolnego!

We wtorek 28 sierpnia w Pławniowicach - wspaniałych okolicznościach przyrody i architektury - spotkaliśmy się, aby wspólnie uczestniczyć we mszy Świętej, a następnie w warsztatach z tzw. kompetencji kluczowych - priorytetu w roku szkolnym 2018/2019.


Wiosna 2018r.

Rekolekcje wielkopostne dla kl. 0-3 Katolickiej Szkoły Podstawowej w tym roku zakończyły się tradycyjnie Szkolnym Konkursem Piosenki Religijnej. Wśród solistów najpiękniej zaśpiewała Alicja Herwy z kl. 1b oraz Amelia Bereżańska z kl. 2a. Natomiast wśród zespołów najlepiej zaprezentowały się dwie dziewczynki z kl. 1a – Fabiola Fuchs i Zosia Kasperska.

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom!


2017r.

Grudzień…

W Zespole Szkół Katolickich świątecznie...

W ostatnim dniu przed Świętami Bożego Narodzenia w Zespole Szkół Katolickich panowała świąteczna atmosfera!
Uczniowie klas 0-6 Katolickiej Szkoły Podstawowej 20 stycznia spotkali się na klasowych opłatkach, na które zostali zaproszeni rodzice. 21 grudnia i ci młodsi, i ci starsi mieli okazję śpiewać kolędy w różnych językach. Uczniowie klas 3. Katolickiego Gimnazjum pokazali całej społeczności szkolnej " Opowieść wigilijną" - przedstawienie w języku angielskim wyreżyserowane przez p. prof. Katarzynę Kordek. Po południu ci starsi spotkali się przy klasowych wigilijnych stołach, aby podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia.
Wieczorem nasze szkolne progi odwiedzili absolwenci  - widać, że nasza szkoła do dziś jest dla nas ważna :)


Zbiórka żywności dla Caritasu zakończona!

 

15 grudnia pracownicy Caritasu odebrali dary, które zbieraliśmy w ramach akcji "Prezent pod choinkę". Udało się przekazać naprawdę imponującą ilość jedzenia! Wszystkim Rodzicom i Uczniom, którzy z tak wielkim sercem zaangażowali się w tę akcję składamy najserdeczniejsze podziękowania! 


Wrócili z nagrodą!!!

Uczniowie klasy 2a  zajęli II miejsce w XVIII Przeglądzie Przedstawień Bożonarodzeniowych w Gliwicach. Nagrody indywidualne zdobyły dwie uczennice Paulina Zajączkowska (anioł) i Wiktoria  Kolczyńska (dziewczynka z darami).

Gratulujemy naszym małym aktorom sukcesu.


W świątecznym nastroju i z deszczem nagród!

12 grudnia odbył się w Zabrzu – Rokitnicy XI Festiwal Kolęd i Pastorałek. Uczniowie naszej Katolickiej Szkoły Podstawowej zajęli bardzo wysokie miejsca.

Amelia Bereżańska z kl. 2a zdobyła I miejsce wśród solistów kl. 1-3, a wspólnie z Pauliną Zajączkowską z tej samej klasy zajęły I miejsce wśród zespołów kl. 1-3.

Uczennice kl. 4a i 4b – Hania Górecko i Hania Rotyńska zdobyły II miejsce wśród zespołów klas 4-7, a zespół “Be-moll” złożony z uczniów Katolickiego Gimnazjum i Liceum zajął III miejsce wśród zespołów ponadgimnazjalnych! Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy na uroczystą galę koncertową 12 stycznia 2018r. o 12.00 do kościoła Najśw. Serca Pana Jezusa w Rokitnicy.


Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

8 grudnia klasy 7. Katolickiej Szkoły Podstawowej i klasy 2. Katolickiego Gimnazjum spędzały czas we Wrocławiu!

Klasy drugie miały możliwość zobaczenia Panoramy Racławickiej, a klasy 7. zwiedziły Ostrów Tumski i  Rynek.

A potem cieszyliśmy się bogactwem Bożonarodzeniowego Jarmarku. I nawet deszcz nie zmył nam z ust uśmiechów!


Listopad…

Rozśpiewana niedziela!

W niedzielę 22 listopada odbył się 22 Przegląd pieśni i piosenek religijnych. Wzięli w nim udział również uczniowie Katolickiego Gimnazjum i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Wykonane przez nich utwory otrzymały gromkie brawa oraz gratulacje z rąk biskupa nominata ks. Andrzeja Iwaneckiego.

 https://www.youtube.com/watch?v=bLjFc0_emko


Sukces Tereski

23 listopada b.r. Teresa Gawelczyk – uczennica kl. 6a Katolickiej Szkoły Podstawowej zdobyła III miejsce w Zabrzu w XXIII Konkursie Wiedzy Biblijnej. Teresa wykazała się ogromną znajomością Ewangelii wg św. Marka. Przed nią kolejne zmagania konkursowe pod koniec stycznia w etapie diecezjalnym. Gratulujemy i życzymy powodzenia!


Różańce w Katolickiej Szkole Podstawowej

Jak co roku, w ostatnich dwóch miesiącach (X i XI) mogliśmy podziwiać w naszej Katolickiej Szkole Podstawowej różańce wykonane przez dzieci wspólnie z rodzicami.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i nowe, oryginalne pomysły. Niech nam służą te różańce do codziennej modlitwy w naszych domach.


Twórczość księdza Jana cały czas żywa...

20.11. odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "Twórczość ks. J. Twardowskiego w prozie i poezji". Uczniowie zabrzańskich szkół z klas I - III wykonali prace plastyczne inspirowane twórczością naszego patrona. W klasie I były to wiersze pt. "W klasie " i "Arka", w klasach II uczniowie tworzyli do "Zakochanych" i "Czy to prawda?", natomiast klasy III miały do wyboru "Patyki i patyczki" oraz "Lekarstwo dla złośnicy". Poziom prac był wysoki ale zwyciężyć mogli tylko najlepsi! Wśród laureatów znaleźli się również uczniowie naszej szkoły.

Dziękujemy za udział i zapraszamy w przyszłym  roku.


Październik…

Katolicka pomaga!

Przełom października i listopada 2017r. to nie tylko czas zadumy, ale też okazja do niesienia pomocy, a nasi uczniowie po raz kolejny udowodnili, że pomaganie mają we krwi. Grupie wolontariuszy z gimnazjum i liceum w dniu Wszystkich Świętych. niestraszne okazały się chłód, wiatr i deszcz Mimo nieprzyjemnej pogody nasi uczniowie dzielnie kwestowali na zabrzańskich cmentarzach, zbierając datki na rzecz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. To nie wszystko. W ostatnich dniach października na terenie szkoły odbyła się także zbiórka pieniężna w związku z XVII Dniem Papieskim. Organizowana przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia ogólnopolska zbiórka ma na celu sfinansowanie programów stypendialnych dla zdolnej młodzieży. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się w akcję, a dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu, udało nam się wspólnie dołożyć cegiełkę do tej szlachetnej inicjatywy.


Holy Wins w Katolickiej Szkole Podstawowej

Pod koniec października, tradycyjnie, jak co roku odbył się w Katolickiej Szkole Podstawowej (w kl. 0-3), Szkolny Dzień Świętych - Holly Wins.
Dzieci przebrały się za różnych świętych i błogosławionych, a następnie spotkały się razem, by przedstawić wszystkim, kim są i komu patronują.
Było wiele radości i ciekawych informacji z życia świętych. Do zobaczenia znów za rok!


Koreczek na domeczek! 

Zapraszamy uczniów Zespołu Szkół Katolickich do włączenia się w akcję charytatywną!


Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018

4 września 2017 roku uroczyście rozpoczęliśmy w Zespole Szkół Katolickich  nowy rok szkolny!

Cała społeczność szkolna o godzinie 9.00 zgromadziła się w kościele św. Teresy, aby uczestniczyć w uroczystej mszy Świętej. Pierwszaki, zarówno ci ze szkoły podstawowej jak i ci z liceum ogólnokształcącego, otrzymali błogosławieństwo. Po mszy nasze pierwszaki dostąpiły uroczystego pasowania na ucznia!!! Nie zabrakło uśmiechów i rogów obfitości, które aż pękały od słodyczy!